פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה בעקבות תאונת דרכים

בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש – רשאי קצין המשטרה לשלול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 60 ימים. נהגים רבים נתקלים בפסילה זו לאחר שנחשדים באחריות לתאונת דרכים, ומוצאים עצמם ללא אפשרות לנהוג לתקופה ממושכת הפוגעת באורחות חייהם ולבטח כאשר מדובר בנהגים שפרנסתם ופרנסת משפחתם מנהיגתם. במאמר זה אפרט בנושא פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה בעקבות תאונת דרכים.

להתייעצות בנושא פסילה מנהלית בעקבות תאונת דרכים צלצל מיד: 050-5738228.

הגדרות הפסילה המנהלית:

פקודת התעבורה היא הקובעת את סמכות הפסילה של קצין המשטרה, ולפיה אם היה לקצין המשטרה יסוד להניח כי יוגש כתב אישום כנגד נהג שגרם לתאונת הדרכים, אז בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם – יפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 90 ימים. ואם מדובר בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש – רשאי הוא לפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 60 ימים.

חשוב לזכור כי מטרתה של פסילה מנהלית אינה עונשית כמקדמה על חשבון העונש, אלא לצורכי מניעת סיכון, מקום שנהיגתו של אדם עלולה להוות סכנה לביטחון הציבור.

הפסילה אינה אוטומטית וקצין משטרה אמור לקיים שימוע לנהג ולשמוע ולרשום את גרסתו ונסיבותיו טרם יחליט. כאשר יודעים כיצד לדבר עם הקצין לעיתים הוא מגלה הבנה לנסיבות המקרה ונסיבות הנהג, והשימוע מסתיים בהחזרת רישיון הנהיגה. אולם לרוב הנהגים השימועים מסתיימים המהירות והדרך הביתה היא במונית. אך לא הכל אבוד.

להתייעצות בנושא פסילה מנהלית בעקבות תאונת דרכים צלצל מיד: 050-5738228.

בקשה לביטול פסילת רישיון מנהלית ושיקולי בית המשפט לתעבורה:

כאמור ניתן לפנות לבית המשפט לתעבורה ולבקש מבית המשפט המוסמך לדון בעבירה לבטל את הפסילה ובית המשפט לתעבורה, לאחר ששמע את הצדדים לדיון רשאי לבטל את הפסילה, בתנאים או ללא תנאי, אם שוכנע שביטול פסילה מנהלית לא יפגע בביטחון הציבור – כך מגדיר זאת החוק.

חשוב לציין  שבשלב זה עומדת לזכותו של החשוד "חזקת החפות", שכן טרם הוגש נגדו כתב אישום וברור שטרם הורשע בכל עבירה שהיא.

בית המשפט ידון בקיומן של הראיות לכאורה לאשמתו של הנהג, שהרי אולי בכלל הוא לא אשם ואין כנגדו ראיות מספקות אפילו בשלב מקדמי זה, במצב זה תבוטל הפסילה המנהלית.

חשוב לזכור שראיות לכאורה הם לא ברמה של ראיות הנדרשות להרשעת הנהג, אילו האחרונות כמובן ברמת הוכחה גבוהה ביותר, כרגע עסקינן בראיות בסיסיות בלבד.

בהעדר מחלוקת על אודות סוגיית הראיות לכאורה, או לאחר החלטת בית המשפט בנושא, השאלה המרכזית שאותה יש לבחון בעניין פסילה מנהלית מלהחזיק רישיון נהיגה, טרם הגשת כתב אישום, היא האם נהיגתו של העורר מסכנת את הציבור, אם לאו. במסגרת בחינה זו, יש לאזן בין שיקולי ההגנה על האינטרסים של הנהג הפוגע, ובכלל זה נסיבותיו האישיות המיוחדות, לבין הצורך להגן על שלום הציבור מפני נהיגה המסכנת חיים וראה בנושא ע"פ 3883/04 אבו סיביה נ' מדינת ישראל.

על מסוכנותו של הנהג ניתן ללמוד משני מקורות מרכזיים: האחד הינו נסיבות התאונה, והשני מתוך עברו התעבורתי של הנהג. לעניין זה ניתן לבחון האם מדובר באירוע מקרי או בהתנהגות אופיינית לנהג, והאם הנסיבות מעידות על אופי נהיגתו של הנהג.

בית המשפט אמור לאזן בין השיקולים השונים, כרשלנות שבגרימת התאונה  מצד אחד ומנגד  עברו תעבורתי של הנהג, האם ניתן להסיק מהם על מסוכנות טבועה בנהיגתו, אם דרך נהיגתו מגלה מסוכנות לציבור סביר להניח כי הבקשה תידחה, אך אם לא, ייטה בית המשפט לכיוון קיצור משך הפסילה או ביטולה המוחלט.

על החלטת בית המשפט לתעבורה בנושא פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה בעקבות תאונת דרכים ניתן להגיש ערר לבית המשפט המחוזי.

להתייעצות בנושא פסילה מנהלית בעקבות תאונת דרכים צלצל מיד: 050-5738228.

סיכום:

אין ספק שכאשר יש חשש ממשי לאובדן רישיון הנהיגה עקב פסילה מנהלית, יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.

ההתייעצות עם עורך דין תעבורה אמורה להיות מוקדמת ועוד טרם השימוע. חשוב לדעת כי לשימוע ניתן להתייצב עם עורך דין וזה יכול לעשות את ההבדל, הן בשימוע ואם יש צורך הרי בדיון עצמו לאחר שעמדת הנהג תוצג כראוי ותירשם.

מניסיוני התייצבות עם עורך דין לשימוע תשפר את הסיכוי להצליח לשמור על רישיון הנהיגה ועל רשיון הרכב וזה מה שחשוב.

להתייעצות בנושא פסילה מנהלית בעקבות תאונת דרכים צלצל מיד: 050-5738228.

 

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה. להתייעצות בדיני תעבורה צלצל מיד:  050-5738228.

עוד בנושא:

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *