נהיגה בשכרות – חובה על כל נהג לקרוא

נהיגה בשכרות , מידע מעודכן מפרי עטו של עו"ד אנושי אלי, עו"ד לתעבורה, בנושא נהיגה בשכרות. מאמרים פרי עטו של אלי אנושי – עורך דין נהיגה בשכרות, פורסמו בכלי התקשורת וזוכים להד ציבורי. עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, מייצג בכל הקשור לדיני תעבורה.

אבל קודם, סרטון הקדמה קצר אודות נהיגה בשכרות .

מדריך נבוכים מקוצר לנהג או לנהגת שעברו בדיקת ינשוף ונחשדים בנהיגה בשכרות

נתחיל… הייתה אחלה מסיבה, אתה יוצא ממנה כמו בסרט – הכל בראש טוב, נוסעים, אליך? אליה?

הסיוט מתחיל, לפתע מאי שם, אתה קולט אור כחול ואחריו יצור מוזר, כחול עם וסט צהוב שאומר לך לעצור בצד. כן, שלום! אתה אומר מופתע. הוא לא מתעניין לא בתוכניות שלך וגם לא בפוטו רצח ברישיון הנהיגה, אלא מחייך אלייך חיוך ערמומי ושואל בשקט מקפיא דם: שתית משהו? והערב החלומי הופך לסיוט.

ראש טוב או לא ראש טוב, הראש מתחיל לעבוד בהילוך גבוה, העיניים קולטות עוד שוטר מתקרב, ומה זה שם? עוד ניידת ממתינה לי??? הרשת הולכת ונסגרת ויתכן שאתה, כן אתה, בדרך להיות המנה העיקרית – אז מה יקרה עכשיו? מה עושים עכשיו? מה אומרים? אז בשבילכם ורק בשבילכם, קיבצתי כעו"ד תעבורה ושופט בדימוס, את דרכי ההתנהגות הנפוצות, אל מול המציאות הקשה על פי החוק והפסיקה, בכל הנוגע לשתייה ונהיגה או במילים אחרות נהיגה בשכרות.

בדיקת ינשוף – האם היא חוקית?

אין שיטה חוקית למדידת האלכוהול, הרי קראתי את זה פעם בעיתון! אוי התמימות הקדושה, משטרת ישראל משתמשת בשתי שיטות לבדיקת אחוז האלכוהול, בדיקת דם, ובדיקת נשיפה באמצעות מכשיר מדידה המכונה בעגה המקצועית "בדיקת ינשוף". למגינת ליבם של הנהגים, ולמרות כל הפרסומים עד היום, בתי המשפט, מקבלים את תוצאות הבדיקות ומאשרים את עבודת המשטרה, כמעט באופן סיטונאי, זאת כל עוד מקפידים השוטרים על נוהלי הבדיקות כנדרש והתוצאה, נהיגה בשכרות ופסילה ממושכת לאשמים.

נהיגה בשכרות – למה לצפות לאחר פסילת הרשיון

מקסימום ייקחו לי את הרישיון לחודש! זה אולי נכון בשביל ההתחלה, אולם מרבית הסיכויים שרישיון הנהיגה של נהג שנתפס על נהיגה בשכרות יילקח לחודש ימים כפסילה מנהלית. לאחר מכן במצבים מסוימים המשטרה תבקש להאריך את פסילת הרישוי עד תום ההליכים המשפטיים. כמו כן לעיתים יבקשו להחרים את הרכב שבו נהג החשוד לחודש ימים. על פי החוק היבש, עונש מינימלי, הנו שנתיים ימים של פסילת רישיון ובתי המשפט כבר פסקו ששנתיים זה שנתיים, גם בכמויות גבוליות ונמוכות, שלא לדבר על קנס, פסילה על תנאי וכבונוס סבירות רבה למאסר על תנאי – בקיצור אסון טבע.

טוב, אבל שתיתי לא יותר מ-2 כוסיות, בדיוק כפי שהחוק מתיר. זה לא מה שהחוק מתיר, ממש לא. החוק אינו מפרט כמה מותר לשתות ומאיזה משקה, ולמעשה אף לא מגדיר בפרוט מהו משקה משכר. הגדרת השכרות העיקרית (ויש כמה), אשר קבועה בדין הנה כי מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שנקבע – והכמות הנה מתמטית, דהיינו, 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם, או ריכוז אלכוהול באוויר נשוף ברמה של 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של דוגמה של אויר נשוף. כמו כן אם נתפסת על נהיגה בשכרות לנהג חדש, או נהג שטרם מלאו לו 24, או נהג רכב מסחרי או עבודה, שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב, עולה על 3,500 ק"ג, או רכב ציבורי, הרי שכמות האלכוהול לצורך עבירת השכרות קטנה עוד פחות, ועומדת על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם. קטנה עוד פחות זאת (נכון להיום) ללא שום קשר למשקל האדם, מבנה גופו, וניסיונו בשתיית אלכוהול. נכון שתכלס לא ניתן להבין מזה הרבה, שיושבים בפאב או אפילו בסעודת ליל שבת בבית – בינתיים, ככה זה נהיגה בשכרות.

בדיקת ינשוף – אל תתחכמו עם השוטרים זה לא יועיל אלה רק יזיק

"הבה ונתחכמה לו": ההסברים של לא שתיתי כלום, הכל בסדר אחי, עזוב אותי בשקט… וכו'. כל אלה לא ישנו את העובדה שבסמכות השוטר לדרוש מהנהג (או ממונה – כגון מלווה של נהג חדש) למסור דגימה של אוויר נשוף. באפשרות השוטר לעשות זאת ללא כל סיבה מיוחדת, גם אם רק לפני רגע התחלת לנהוג ונהגת למופת, נהיגה בשכרות היא ללא כל קשר לנהיגה מסוכנת.

אז עזבו אותי בשקט! לא משתף פעולה כלל או לא רוצה לעבור בדיקת ינשוף! מה תעשו לי על נהיגה בשכרות סירוב לבדיקה? אז זהו, שדי הרבה! בפועל ומבלי להיכנס לדקדוקי חוק, בסמכות המשטרה לייחס לנהג שמסרב לשתף פעולה עם בדיקת ינשוף, להבדיל מבדיקות מקדימות אחרות, ומסרב לדרישה להיבדק בינשוף או בדיקת דם, את אותה עבירה, כאילו נבדק ונמצא שיכור והענישה זהה – שנתיים ימים של פסילת רישיון. אולם גם השוטרים אמורים לעמוד בדרישות מסוימות, הראשונה, לבקש את הסכמת הנבדק לבדיקה, השנייה, להודיע לנבדק את מטרת נטילת הבדיקה, השלישית להסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה – שיראו אותו כשיכור. דרישות אלה הנן לעתים נקודות תורפה במשפט, אך בכל מקרה עדיף לציית.

טוב, אני משת"פ, מה עכשיו? סביר להניח שתתבקש לצאת מהרכב, סביר כי תתבקש לנשוף לתוך שקית הנקראת "נשיפון", או מכשיר אלקטרוני ידני קטן בשם זה, אשר גם אם יראה אינדיקציה להמצאות אדי אלכוהול – דע כי אין זה קביל בבית המשפט. יחד עם זאת בדיקת ינשוף זו מהווה אינדיקציה לשוטר להמשיך בהליך הבדיקה. בינתיים תישאל שאלות שגרתיות יותר ושגרתיות פחות כגון: מתי שתית או עישנת לאחרונה, תופנה לביצוע בדיקות מאפיינים, כגון: הליכה על קו ישר, הבאת אצבע לאף וכדומה – תשומת לבך לעובדה שבדיקה זו, זכר לימים עברו בטרם קבלת הינשוף, אינה חובה וממצאיה אינם יכולים לסתור בדיקת ינשוף או בדיקת הדם באם יצביעו אלו על נהיגה בשכרות. מה שכן הבדיקה תחזק את ממצאיהם אם תכשל בבדיקת השכרות עצמה, שכאמור יכולה להיות בדיקת דם בבית חולים בסביבה, מעט מפחיד וכואב.  חשוב לזכור כי זו לא סיבה קבילה לסירוב. – ברוב המקרים מדובר בבדיקת נשיפה במכשיר בדיקת ינשוף, עם צינור המחובר אליו ומצויד בפיה נשלפת. תתבקש לנשוף מספר פעמים, ומיד אחרי זה תימסר לך תוצאת הבדיקה. אם הכמות הנה עד ל- 290, סע לשלום המפתחות בפנים, מעל 290, הערב עוד צעיר ואתה ידידי בבעיה, כפי שיסביר לך הקצין שתופנה לשיחה עמו, קצין שבסמכותו לשלול את רישיון נהיגתך ולהשבית את רכבך ל- 30 יום.

אל תתחכמו – המשך

אז אולי נעביר זמן, שהאלכוהול ירד קצת… משחק מסוכן במקצת שיכול להביא את השוטרים למסקנה שאתה מסרב להיבדק (ועל זאת ראה מעלה), ובכל מקרה, לרוב כמות האלכוהול שמפרק גופך מידי שעה אינה גבוהה מספיק שיהיה לכך השפעה רצינית לבטח באם מדובר בכמות אלכוהול נכבדת, לדוגמה לגבי בדיקות דם, מעריכים שמדובר בירידה של mg 10% בשעה, לאנשים שאינם מורגלים בשתייה ועד 25% לשעה לאנשים שמורגלים בשתייה – אז בחשבון פשוט ניתן להבין שלרוב הסיכון לא משתלם, שכן התוצאה זהה נהיגה בשכרות.

אז מה, אם התקבלה תוצאה חיובית, אבוד לי? הלך הרישיון? אבל אני לא אשם!  – לא להתייאש! הוזכרו כבר חלק מדרישות החוק בנושא והובהר כי למשטרה נהלים מסודרים לנטילת דגימות הדם/אוויר. כך, לדוגמא, חיטוי אזור נטילת בדיקת הדם בגופך, החיטוי אמור להתבצע בחומר חיטוי נטול אלכוהול, ברור לא? לא תמיד זה ברור לנוטל הבדיקה וכבר היו דברים מעולם בנהיגה בשכרות.

גם בדיקת ינשוף אמורה להתבצע לאחר שלא שתית ולא הקאת 15 דקות ולא עישנת 5 דקות, כל כך ברור וכל כך מעורר מחלוקת, האם באמת חלף הזמן? האם השוטר אמור להמתין אתך 15 דקות כשהוא משגיח עליך אישית לוחצת או להסתפק בלשאול אותך בנושא, אכן מדובר בשאלות משפטיות עובדתיות – אך שוב, זו נקודת תורפה. האם המכשיר כויל בטרם בדיקה באופן נאות? מה בדיוק ערך הכיול ומה בכלל זה אומר? האם המפעיל שבדק אותך מוסמך? ועוד כהנה וכהנה שאלות שעורך דין שמתמחה בתחום חוקי התעבורה יכול להעלות בבית המשפט לתעבורה, אליו המואשמים בשכרות מגיעים בסופו של יום ואין זה המקום להמשיך ולפרט בנושא. אך יש להבהיר כי מספר נכבד של נאשמים זוכו ואחרים סיימו בעונשים מקלים ביותר, הפחותים בהרבה מעונש המינימום האכזרי, לאור בעיות באותם פרטים טכניים, קטנים שדורש החוק.

לסיכום:

ההמלצה הטובה ביותר הנה הפשוטה ביותר "אם שותים לא נוהגים", שהרי נהיגה בשכרות היא נושא רציני, כמעט מידי שבוע שומעים על תאונות שבהם היו מעורבים נהגים שיכורים.

אבל למקרה שעצרו אותך בטעות ואתה משוכנע שאינך שתוי, ונהיגה בשכרות כלל לא קשורה אליך, ויש מקרים רבים כאלה, שמור על ראש צלול, דע מול מה אתה ניצב, נסה להקליט ולצלם, העזר בחבר שיעשה זאת אך מבלי להתגרות בשוטרים. באם הדבר אינו פשוט ונסה לזכור כמה שוטרים היו שם ומי הם, זכור ורשום את מעשיך ומעשי השוטרים, את לוח הזמנים למעשים אלו. זכור שכל מילה שתאמר יכולה לשמש נגדך בבית משפט, קרא היטב על מה מחתימים אותך ואל תחתום על הודאות שלא היו ולא נבראו, כדי שלא תצטרך להסביר אחר כך מדוע אתה מכחיש הודאה באשמה שחתומה על ידך.

הכי חשוב: היוועץ בעורך דין מומחה לנושא נהיגה בשכרות, כעו"ד אלי אנושי, עורך דין תעבורה, שופט תעבורה בדימוס, באופן מידי ולבטח בטרם תגיע לבית משפט.

סרטון מעמיק נוסף בנושא ?, בבקשה:

לכל שאלה או בעיה בנוגע לנהיגה בשכרות צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.

דוגמה לזיכוי משכרות של עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, עוד טרם שהתמנה לשופט תעבורה.
במקרים מסוימים יהיה עדיף להתייעץ עם עו"ד נהיגה בשכרות על מנת להימנע מטעויות, עגמת ונפש ואף לקצר תהליכים ולחסוך כסף.
מאמר בנושא נהיגה בשכרות: טיפים ומידע לנהג בסילבסטר – ראה בקישור הבא.

זיכוי נוסף שהתפרסם לאחרונה, עוסק בהקפדה היתרה שעליה נדרשים השוטרים שעוסקים באכיפת העבירה של נהיגה בשכרות להקפיד.

עוד לפני כעשור שנים, בהחלטה תקדימית הצלחתי לזכות נאשם שהואשם בנהיגה בשכרות וזאת כיוון שהינשוף לא הופעל נכונה ולא הייתה הקפדה על נוהלי ההפעלה.

משטרת התנועה אכן הפיקה מסקנות, אך שוב ושוב ניתן לזהות בעיות בהפעלה והתוצאה זיכוי. ולאחרונה בפסק דינו של בית המשפט תעבורה חיפה מפי השופטת רונה פרסון.

 אז במה מדובר ?

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

כתב האישום:

על פי עובדות כתב האישום,  נהג הנאשם ברכבו ונעצר על ידי שוטרים לביקורת. הנאשם נהג כשהוא שיכור ונתון תחת השפעת משקאות משכרים, כך שבבדיקת נשיפה אשר נערכה לו נמצא בגופו אלכוהול בריכוז של 860 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף.

הסוגיה המהותית:

סוגיה אחת מהותית עמדה לחובתה של המאשימה בכל הנוגע עבור בדיקת נשיפה שנערכה לנאשם, שעה שאין מחלוקת כי בפרק זמן של חמש דקות, עובר לבדיקת הנשיפה, ניגש הנאשם לשירותים, שם בעדותו בבית המשפט, עישן סיגריה ולאחר מכן, שב להמשיך בבדיקה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות – זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

דרישת החוק:

אחת הדרישות המקדמיות לבדיקת נשיפה עליה נדרשים השוטרים להקפיד היא, כי הנאשם לא ישתה, לא יאכל ולא יקיא במשך 15 דקות בטרם הבדיקה וגם, כי לא יעשן לפחות 5 דקות לפני הבדיקה. אין מחלוקת בין הצדדים על כך שאם תנאים אלה לא מקוימים, הרי שעסקינן בבדיקה שלא ניתן לבסס עליה תוצאות אמינות מעל לכל ספק סביר.

הראיות:

מהראיות עולה כי כל זמן שהנאשם היה בהשגחת השוטרים הוא לא אכל, לא שתה לא הקיא ולא עישן. אלא, שלגבי אותו פרק זמן שבו ביקר הנאשם בשירותים, הוא לא היה בהשגחתו של איש, כך שגרסתו כי עישן שם, נותרה ללא כל ראיה סותרת.

כאן יודגש, למען הסר ספק, כי מפלטי הינשוף ומעדות השוטרים, הביקור של הנאשם בשירותים נערך בפרק הזמן שבין שתי בדיקות ינשוף שנערכו לו,  קרי, בין שתי הבדיקות חלפו חמש דקות אשר במהלכן יכול היה הנאשם לעשן סיגריה, כטענתו.

חשוב לציין כי מהראיות עולה כי הנאשם אישר בעת שנעצר על ידי השוטרים כי שתה אלכוהול (2 כוסות וודקה) וכי נדף מפיו ריח של אלכוהול, אלא שבאותה נשימה, לא ניתן להתעלם מבדיקת המאפיינים שהייתה תקינה לחלוטין, עובדה שלכאורה אינה מתיישבת עם תוצאת אלכוהול כה גבוהה כפי שמיוחסת לנאשם.

נכון שעל בדיקת המאפיינים לבדה לא קם או נפל התיק, אך ברור שהדבר לא סייע למשטרה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

אך האם אין כאן הכשלת הבדיקה:

אחת מדרישות ההפעלה החשובות ביותר הינה ההשגחה על הנהג החשוד בשכרות, אך לגבי נאשם שהולך ומעשן סיגריה בין בדיקות, האם לא ניתן להאשימו בסירוב להיבדק או במילים אחרות בהכשלת הבדיקה.

בסמכות המשטרה לייחס לנהג שמסרב לשתף פעולה עם בדיקת ינשוף, להבדיל מבדיקות מקדימות אחרות, ומסרב לדרישה להיבדק בינשוף או בדיקת דם, את אותה עבירה של נהיגה בשכרות, כאילו נבדק ונמצא שיכור והענישה זהה – שנתיים ימים של פסילת רישיון. אולם גם השוטרים אמורים לעמוד בדרישות מסוימות, הראשונה, לבקש את הסכמת הנבדק לבדיקה, השנייה, להודיע לנבדק את מטרת נטילת הבדיקה, השלישית להסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה – שיראו אותו כשיכור.

במקרה שלפנינו, ממכלול הראיות שבפני בית המשפט עלה שלא הוכח שבכל שלב שהוא נאמר לנאשם כי עישון יכול להיחשב כסירוב כמשמעותו בדין או כהכשלה של הבדיקה שתוביל לקביעה כי הוא שיכור.

בנסיבות אלה מצא בית המשפט בסופו של יום כי לא ניתן לסמוך על תוצאות הבדיקה מעל לכל ספק סביר.

אגב, השופטת הבהירה שאמנם הנאשם הודה ששתה אך בדיקת מאפיינים שנערכה לו נמצאה תקינה לחלוטין. ״ריח של אלכוהול שיש בצדו הודאה בשתייה של אלכוהול אך אין בצדו כל אינדיקציה נוספת שמצביעה על השפעה כלשהי של האלכוהול על הנהג או על היותו נתון תחת השפעת האלכוהול אין בהם כדי לבסס הרשעה מעל לכל ספק סביר״, כך כתבה ולמעשה הורתה על זיכוי הנאשם.

להתייעצות בנושא צלצל מיד: 050-5738228.

סיכום:

עורך דין שמבין עניין, שיודע כיצד לבדוק את חומר החקירה, יוכל לאתר את הפגמים שבגרסת המשטרה. וזאת לטובת הנהג שנאשם בשכרות.

לכן כל מקרה של קבלת כתב אישום בנושא נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.

מניסיוני התייצבות עם עורך דין למשפט תשפר את הסיכוי להצליח לשמור על רישיון הנהיגה וזה מה שחשוב.

אז מה התשובה, כן זה אפשרי במצבים רבים, מביטול כתבי אישום בנהיגה בשכרות ועד ענישה מקלה ביותר, כן אפשר לצאת מזה בזול ואפילו בכלל.

נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות.

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

נהיגה בשכרות בהוראת המשטרה – זיכוי:

שוטרת מסיירת ליד מקום בילוי, מבחינה ברכב החונה במקום אסור ודורשת מבעלי הרכב להזיזו, או אז מתברר שהוא שיכור, מה דינו ?.

השאלה החשובה שתכריע האם הנהג יורשע בעבירת הנהיגה בשכרות, הינה, האם הנאשם נתפס כשהוא נוהג ברכב, או שרק הזיז את הרכב מספר מטרים לאור דרישתה המפורשת של השוטרת.

במקרה זה פסק לאחרונה בית המשפט לתעבורה מרכז, כאשר קבע כי אכן הנהג היה שיכור, אולם באף אחד מהדוחות שערכה לא כתבה השוטרת שהבחינה ברכב נוסע, היא לא ציינה אם הנאשם היה בתוך רכבו או בחוץ. כל שניתן היה לומר בוודאות מהדוחות שערכה זה שהרכב הוזז על פי הוראתה. לפיכך קבע בית המשפט שהתביעה לא הוכיחה כי הנאשם נצפה על ידי השוטרת נוהג לפני שהיא הורתה לו לעשות זאת.

חשוב לציין שהשוטרת כן זכרה שהנאשם היה ברכב מונע בטרם פנתה אליו, אך עקב סתירות בגרסתה לא התקבלה טענת התביעה שיש להרשיע הנאשם.
וכך זה נרשם בהחלטת בית המשפט:

"בתחילת עדותה נשאלה העדה האם פגשה את הנהג כאשר היה מחוץ לרכב והשיבה:" אני לא זוכרת את האירוע. זה היה לפני שנתיים. אני מעידה לפי מה שרשום בדו"ח. " (עמוד 10 שו' 25) אך בהמשך עדותה העידה :

" לפי מה שזכור לי מהאירוע, אני זוכרת אותו במאית מה שנשאר, אני לא זוכרת את כל האירוע, אני זוכרת מאוד מעט, מהדוח ומתקופת השח"ם שלי…" (עמוד 11 שו' 4-5)

ומתוך זיכרון מועט זה, לאחר שאמרה תחילה שאינה זוכרת את האירוע, העידה השוטרת כי  שני הרכבים עמדו בתוך הכיכר ושני הנהגים היו בתוך הרכבים.  כאשר נשאלה שוב ושוב בחקירה הנגדית, ענתה כי על פי זיכרונה היה הנאשם בתוך הרכב והרכב היה מונע אך היא לא ציינה עובדה זו במסמכים שרשמה.

בהמשך עדותה מסרה השוטרת תיאור שונה של נסיבות האירוע : " אני מגיעה עם הניידת בנסיעה אני רואה את שני הרכבים שנוסעים לאט, אחד ממשיך, אחד הרכבים נוסע לאט והם ממשיכים ופתאום עצרו באמצע הכיכר…..הם לא החנו את האוטו ויצאו מהאוטו. אני מגיעה וראיתי שהרכבים שנסעו לפני עומדים, נוסעים, עומדים נוסעים." (עמוד 11 ש' 27-32)

דברים אלה עומדים בסתירה מוחלטת לתרשומת הראשונית של העדה בת/11 שם רשמה כי הבחינה בשני רכבים עומדים במעגל תנועה ולא ציינה כי הרכבים נסעו לפניה בטרם הבחינה בהם במצב של עמידה.

נוכח כל האמור לעיל, אין בראיות התביעה כדי לבסס את טענת המאשימה כי הנאשם נצפה כשהוא נוהג ברכב או שהיה בתוך הרכב כאשר הרכב היה במצב של עמידה בכיכר."

הנאשם אמנם נהג שיכור מספר מטרים, אך התקבלה טענתו שעשה זאת רק כי ציית להוראת השוטרת לא ניתן להטיל עליו אחריות – התוצאה זיכוי.

סיכום מעו"ד תעבורה : קודם כל לא לחנות במקום אסור…, מעבר לכך להגיע למשפט מיוצג בעורך דין מתמחה בתחום התעבורה על מנת שיהיה סיכוי סביר להוכיח את עמדת ההגנה.

 מאת: עו"ד אנושי אלי, שופט תעבורה בדימוס, עו"ד תעבורה

תיקונים והגדרות בחוק:

פסילת מינימום בשל נהיגה בשכרות (תיקון מס' 35) תשנ"ה-1995

39א.  הורשע אדם על עבירה כאמור בסעיף 62(3), דינו – בנוסף לכל עונש אחר – פסילה מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים, ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים; אולם רשאי בית המשפט, בנסיבות מיוחדות שיפרש בפסק הדין, להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר. נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , 

בדיקת שכרות – בדיקת ינשוף (תיקון מס' 15) תש"ם-1979 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 104) תשע"ב-2012

64ב.  (א)  בסעיף זה –"ממונה על הרכב" – אחד מאלה:

(1)   מי שעוסק בהוראת נהיגה, בעת שהלומד נהיגה נוהג ברכב;

(2)   מי שיושב לצדו של נהג חדש ברכב, לצורך מילוי חובת הליווי לפי סעיפים 12א1 או 12א2;

"משקה משכר" – משקה שריכוז האלכוהול בו גבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה בהנהיגה בשכרות , תייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת; לענין זה, רישום ריכוז האלכוהול על גבי מכל המשקה יהיה ראיה לכאורה לריכוז האלכוהול המצוי במשקה; נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , 
נהיגה בשכרות ,
"סם מסוכן" – כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973, למעט סם שקבע שר הבריאות ובתנאים שקבע;

(תיקון מס' 97) תשע"א-2010

"שיכור" – אחד מאלה: נהיגה בשכרות פסק דין

(1)   מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב;

(2)   מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן;

(3)   מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה, בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת;

(3א) אחד המנויים להלן שלפי דגימת נשיפה, בגופו מצוי אלכוהול בריכוז העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם:

(א)   נהג חדש;

(ב)   נהג שטרם מלאו לו 24 שנים;

(ג)    נהג בעת נהיגה ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3,500 קילוגרם;

(ד)   נהג בעת נהיגה ברכב ציבורי;

(4)   מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן, ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף שנקבע בתקנות לפי פסקה (3) או מהסף כאמור בפסקה (3א), לפי העניין.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(א1) שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב או מממונה על הרכב, לתת לו דגימה של אוויר הנשוף מפיו, לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, באמצעות מכשיר שאושר לשם כך בידי שר התחבורה בהסכמת שר הבריאות, בהודעה ברשומות (בסעיף זה – דגימת נשיפה); נהיגה בשכרות , שוטר רשאי לדרוש מתן דגימה לפי סעיף זה נהיגה בשכרות , אף בהעדר חשד כי נעברה עבירה לפי פקודה זו.

נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות , נהיגה בשכרות ,

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(א2) (פקע);

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(ב)  שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב או מממונה על הרכב, שהיה מעורב בתאונת דרכים או שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, לתת לו דגימת שתן או דגימת דם לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, או אם מצוי בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן; שוטר רשאי להורות על נטילה של דגימת דם כאמור בסעיף קטן זה גם מנוהג רכב או מממונה על הרכב שהוא מחוסר הכרה, ולא יחולו לענין זה הוראות סעיף קטן (ב2).

(תיקון מס' 46) תשנ"ח-1998 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(ב1) נפטר אדם עקב תאונת דרכים, והיה לשוטר חשד סביר כי אותו אדם היה בין הגורמים לתאונה, רשאי רופא שהוסמך לכך בידי שר הבריאות, שאליו הובא הנפטר, ליטול ממנו דגימת דם או נוזל גוף אחר, לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, או אם מצוי בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן, והכל אם ביקש זאת השוטר; בסעיף קטן זה, "שוטר" – כפי שקבע שר התחבורה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(ב2) שוטר הדורש מנוהג רכב או מממונה על הרכב לתת לו דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם, לפי הוראות סעיף זה, יודיע לו את מטרת נטילת הדגימה, יבקש את הסכמתו, ויסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה, כאמור בסעיף 64ד.

(ב3) (1)   נטילה של דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם לפי הוראות סעיף זה, תיעשה באופן ובמקום שיבטיחו שמירה מרבית על כבוד האדם, על פרטיותו ועל בריאותו, ובמידה המועטה האפשרית של פגיעה, אי-נוחות וכאב.

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(2)   נטילה של דגימת נשיפה תיעשה בידי שוטר, ברכב שבו נהג או נסע האדם שממנו נדרשה הדגימה, סמוך לו או במקום אחר שיורה השוטר

(3)   נטילה של דגימת דם תיעשה בידי בעל מקצוע רפואי כהגדרתו בחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף החשוד), התשנ"ו-1996 (בסעיף זה – חוק החיפוש), המוסמך כדין ליטול דגימת דם; נטילת הדגימה תיעשה במקום שבו נוהגים ליטול דגימה כאמור, לרבות בתחנת משטרה בתנאי מרפאה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

 (ב4) בעל מקצוע רפואי יברר עם האדם שממנו נדרשה דגימת דם, קודם נטילתה, את מצב בריאותו ככל שהדבר נוגע לנטילת הדגימה; התעורר חשש סביר כי נטילת הדגימה עלולה לפגוע בבריאותו של אותו אדם פגיעה שאינה נובעת ממהות הנטילה, לא ייטול ממנו בעל המקצוע הרפואי דגימת דם כאמור; ואולם בעל מקצוע רפואי שאינו רופא, רשאי לדרוש כי רופא יבדוק את האדם, ולא ייטול ממנו דגימת דם אלא אם כן הרופא שבדק אותו אישר כי אין מניעה בריאותית ליטול את הדגימה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(ב5) לצורך נטילת דגימת דם, שתן או נשיפה לפי סעיף זה, מוסמך שוטר לעכב את האדם שממנו נדרשה הדגימה לפרק זמן כאמור בסעיף 73(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996, ואולם אם נטילת הדגימה היתה ממי שאינו חשוד, לא יעלה משך העיכוב על חצי שעה.

 (ג)   שר התחבורה ושר הבריאות רשאים, באישור ועדת הכלכלה של הכנסת, להתקין תקנות בעניינים אלה:

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(1)   (נמחקה);

חוק (מס' 46)  תשנ"ח-1998 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(2)   שיטות לבדיקת האלכוהול או הסם בהתאם להוראות סעיף זה;

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(3)   אופן נטילת הדגימות לפי סעיף זה ובדיקתן, מקומות הבדיקות ותעודות שיינתנו על תוצאות בדיקה.

(ד)  בית המשפט הדן בעבירה לפי סעיף 62(3) רשאי לקבל כראיה תעודה שניתנה לפי סעיף קטן (ג)(3).

(ה)  ההוראות לפי סעיף זה יחולו גם על נוהג רכב שהוא קטין או שקיים חשש שהוא מוגבל בשכלו, בלא צורך בהסכמת אפוטרופסו.

תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(ו)   הוראות חוק החיפוש לא יחולו על נטילה של דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם, לפי הוראות סעיף זה.

דין וחשבון על בדיקת שכרות (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

64ג.  

(א)  הנוטל דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם לפי הוראות סעיף 64ב (בסעיף זה – דגימה), ירשום בתום נטילת הדגימה דין וחשבון על מהלך הנטילה, ויחתום עליו.

(ב)  דין וחשבון כאמור בסעיף קטן (א) יכלול את אלה:

(1)   שמו ופרטי זהותו של האדם שממנו ניטלה הדגימה;

(2)   נסיבות נטילת הדגימה, וכן תוצאות בדיקתה, אם נתקבלו במעמד הנטילה;

(3)   התאריך, השעה והמקום שבהם ניטלה הדגימה;

(4)   שמו וכשירותו או דרגתו של נוטל הדגימה;

(5)   שמו ופרטי זהותו של מי שנכח בעת נטילת הדגימה, אם נכח.

(ג)   העתק הדין וחשבון יימסר מיד לאדם שממנו ניטלה הדגימה, ואם ניטלה הדגימה ממחוסר הכרה או מנפטר, לפי הוראות סעיף 64ב(ב) או (ב1) – יימסר בהקדם האפשרי לאחד מבני משפחתו שביקש זאת; לענין זה, "בן משפחה" – בן זוג, הורה, ילד, אח או אחות

סירוב לבדיקת שכרות (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

64ד.  (א)  סירב נוהג ברכב, או ממונה על הרכב כאמור בפסקה (1) להגדרה "ממונה על הרכב" שבסעיף 64ב, לתת דגימה לפי דרישת שוטר כאמור באותו סעיף, יראו אותו כמי שעבר עבירה לפי סעיף 62(3).

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(ב)  סירב ממונה על הרכב כאמור בפסקה (2) להגדרה "ממונה על הרכב" שבסעיף 64ב, לתת דגימה לפי דרישת שוטר כאמור באותו סעיף, דינו – קנס כאמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין.

(ג)   הוראות סעיף זה לא יחולו על נוהג ברכב או על ממונה על הרכב שלא ניטלה ממנו דגימת דם בשל חשש לפגיעה בבריאותו בנסיבות האמורות בסעיף 64ב(ב4).

הגדרות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169א. בפרק זה –

"אלכוהול" – כוהל אתילי, אתנול, אתיל אלכוהול;

"בדיקת נשיפה" – בדיקת אויר נשוף של אדם באמצעות מכשיר שאישר שר הבריאות, בהתייעצות עם שר התחבורה, בהודעה ברשומות, והמכשיר מראה את ריכוז האלכוהול באויר הנשוף או את שווה ערכו בדמו של הנבדק בדוגמה של נשיפה שסיפק אותו נבדק;

"בדיקת מעבדה" – בדיקת דוגמה של דם או שתן למדידת ריכוז האלכוהול בדם הימצאותם של סמים משכרים או מסוכנים בגופו של הנבדק, במעבדה או במוסד רפואי;

תק' (מס' 3) תש"ע-2009

"המידה הקבועה" – (נמחקה);

"נבדק" – אדם שנדרש להיבדק לפי הוראות פרק זה;

"ריכוז אלכוהול בגוף" – ריכוז אלכונול בדגימת אוויר נשוף או בדגימת דם, העולה על אחד מאלה, לפי העניין:

(1)   240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף;

(2)   50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם.

איסור נהיגת רכב בהשפעת משקה או סם מעל המידה הקבועה תק' (מס' 3) תשמ"ב-1982

169ב. (א) לא ינהג אדם רכב בדרך או במקום ציבורי ולא יניעו אם הוא שיכור.

(ב)  בעל רכב או הממונה עליו לא ירשה לשיכור לנהוג בו.

(ג)   לענין סעיפים 62(3) או 64ב לפקודה ופרק זה יראו אדם שיכור אם הוא נתון תחת השפעה של סמים משכרים או מסוכנים או אם ריכוז האלכוהול אצלו עולה על המידה הקבועה.

בדיקת שכרות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ג.

(א)   היה לשוטר חשד סביר כי נוהג רכב או הממונה על רכב הוא שיכור, רשאי השוטר לדרוש ממנו להיבדק בדיקת נשיפה או למסור דוגמה של דם או של שתן לבדיקת מעבדה או לדרוש ביצוען של הבדיקות כאמור בפרק זה, כולן או חלקן.

(ב)  בדיקת נשיפה תיעשה במקום שעצר השוטר את הרכב או שמצא את הנוהג בו במקום אחר שקבע השוטר.

(ג)   בדיקת דם או שתן תיעשה במעבדה או במוסד רפואי שקבע השוטר מבין רשימת המעבדות והמוסדות הרפואיים שאישר שר הבריאות לענין זה.

בדיקת נשיפה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ד.

(א)   היה לשוטר חשד סביר כי נוהג רכב או הממונה על הרכב הוא שיכור או שהוא מעורב בתאונת דרכים, רשאי הוא לדרוש ממנו להיבדק בדיקת נשיפה.

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ב)  הראתה בדיקת הנשיפה כי ריכוז האלכוהול בגופו של הנבדק עולה על המידה הקבועה, תשמש תוצאת הבדיקה ראיה בבית משפט הדן בעבירה לפי סעיפים 62(3) ו-64ב לפקודה, או לפי פרק זה (להלן – עבירות נהיגה תוך שכרות).

(ג)  (בוטלה).

(ד)  (בוטלה).

בדיקת דם תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982 תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

169ה.

(א) (בוטלה).

(ב)  שוטר רשאי לדרוש מנבדק בדיקת מעבדה לדוגמה של דם אף אם לא בוצעה מכל סיבה שהיא בדיקת נשיפה.

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ג)   נעשתה בדיקת מעבדה, יהיו תוצאות הבדיקה ראיה בבית משפט על עבירת נהיגה תוך שכרות.

סירוב להיבדק והתליית רשיון נהיגה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ו.

(א)  סירב נוהג רכב או הממונה על רכב להיבדק לפי דרישת שוטר בבדיקת נשיפה או למסור דוגמה של דם או שתן לבדיקת מעבדה, דינו – מאסר שנה או קנס עשרת אלפים שקלים, ורשאי בית המשפט לפסול אותו מהחזיק ברשיון הנהיגה לתקופה של שנתיים.

(ב)  שוטר שמונה להיות רשות רישוי לענין סעיף 52 לפקודה, רשאי להתלות את רשיון הנהיגה של מי שסירב למסור דוגמאות כאמור בתקנת משנה (א) או של מי שתוצאות בדיקת נשיפה או בדיקת מעבדה הראו כי ריכוז הסם או האלכוהול בגופו עולה על המידה הקבועה; התליית רשיון נהיגה כאמור תהיה לתקופה שלא תעלה על 24 שעות.

אופן הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ז.

(א)  הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה של נבדק אחד או נבדקים אחדים, זה אחר זה, באותו מקום, תיעשה לאחר ביצוע פעולות אלה:

(1)   בדיקת אויר חפשי מאלכוהול (blank sample), ובלבד שתוצאות הבדיקה לא תעלינה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד אויר, או ריכוז שווה ערך שלא יעלה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם;

(2)   בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז האלכוהול בדוגמת כיול (standard sample) בתחום של 240 עד 480 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אויר נשוף או בתחום שווה ערך ל-50 עד 100 מליגרם אלכוהול למאה מיליליטר של דם, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

(ב)  תבוצע בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז אלכוהול בדוגמת האויר הנשוף של נבדק, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

אופן הבדיקה של דוגמת דם בבדיקת מעבדה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ח. בדיקה של דוגמת דם בבדיקת מעבדה תיעשה כאמור להלן ותהיה ראיה קבילה בבית המשפט:

(1)   איזור הדקירה בגוף הנבדק יחוטא בחומר שאינו מכיל כוהל;

(2)   דוגמת הדם תלקח לכלי קיבול סגור שמכיל מלח פלואורידי בכמות שריכוזו הסופי בדוגמת הדם לא יפחת מאחוז אחד למאה;

(3)   כלי הקיבול יסומן כמקובל בסימון מוצגים משפטיים מסוג זה ויועבר למעבדה לבדיקה;

(4)   הבדיקה תבוסס על שיטה מקובלת;

(5)   תוצאת בדיקת דם חופשי מאלוכוהול (blank sample) לא תעלה על עשרה מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר של דם;

(6)   מקדם השונות (coeffcient of variation) של שיטת הבדיקה לא יעלה על 10 אחוזים למאה;

(7)   המעבדה תמסור לשוטר אישור על קבלת הדוגמה בנוסח של תעודת עובד ציבור לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971.

תעודות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ט. (א) תוצאות בדיקת נשיפה יינתנו בפלט של מכשיר הבדיקה או בדו"ח פעולה של הבודק כשהוא חתום בידו, ובלבד שהדו"ח מפרט את תוצאות הבדיקה, מועדה ופרטיו של מבצע הבדיקה, ויכול שיינתנו בהודעה של שוטר לפי סעיף 27 לפקודה.

(ב)  תוצאות בדיקת דם או שתן במעבדה יינתנו בחוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971.

לסיום:

אז נתפסת כחשוד נהיגה בשכרות – לא סוף העולם, אבל איך אתה יודע שנתפסת נוהג בשכרות, כי השוטר אמר ?, ממש לא רציני. עורך דין נהיגה בשכרות מחיר

היחיד שיקבע אם נתפסת נוהג בשכרות הוא בית המשפט, אם וכאשר התיק יגיע לדיון, אלא אם קודם לכן עורך הדין לתעבורה יצליח לבטל את כתב האישום עקב בעיות בחומר החקירה של המשטרה.

חשוד נהיגה בשכרות, פנה מיד לעורך דין לתעבורה, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, על מנת שייצג אותך בצורה הטובה ביותר שניתן. עו"ד אלי אנושי הנו מומחה נהיגה בשכרות והוציא נהגים רבים מעבירת נהיגה בשכרות והנו הכתובת הנכונה לפניה בכל הנוגע לעבירת נהיגה בשכרות .

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי.

לכל שאלה או בעיה צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.