דוח מהירות מצלמה, האם מדובר בשיטת מצליח? עצה מעו"ד לתעבורה.

מר מ' תושב המרכז, קיבל בבוקר בהיר אחד, דואר רשום ובו דרישת שלום ממשטרת ישראל הדורשת ממנו לא רק לעמוד בתור שעתיים וחצי בדואר, אלא גם לקבל אישום על עבירת מהירות גבוהה וחמורה.

וההודעה ממשיכה "ראיות התביעה: עבירת מהירות אשר צולמה ע"י מצלמה אלקטרונית…" אך רגע לפני שהוא משלים עם מר גורלו, שהרי כידוע עם תמונה (מצלמת מהירות) לא מתווכחים, שם ליבו מר מ', שהעבירה בוצעה בצפון הארץ ובמסמך אין כל תמונה. זאת ועוד, מפשפש מ' בזיכרונו אך אין לו שמץ של מושג, מה לו או לרכבו ומקום העבירה בתאריך הרשום בהודעה.

אבל לברור פשוט כזה, לא באמת צריך עו"ד לתעבורה, סבור מר מ'. נו, מנסה מר מ' להשיג את המשטרה בטלפון, אך כלום, אין מענה ואין עונים. אך הוא נותר נחוש לא להודות על עבירת מהירות שלא ביצע, ואם אפשר לברר זאת טרם הגעה לבית המשפט לתעבורה, מה טוב, ולכן הוא פונה אלי לעורך דין לתעבורה. למשטרה מועברת פניה מהירה ובו דרישה חד משמעית להמציא את התמונה האמורה וכן הכחשה גורפת למעורבותו של מר מ' באירוע הנטען בהודעה.

המשטרה לא אצה הדרך וחולף חודש ימים ללא מענה, שבעקבותיו מגיע התירוץ בנוגע אל דוח מהירות מצלמה: "התמונה הוזמנה אך טרם קיבלנו אותה" וכאשר מתקרב המועד מקבל הלקוח טלפונית תשובה מוחצת: למה אתם לא מאמינים שיש צילום – ניפגש בבית המשפט ושם כבר תראו את התמונה, כמה בטוחה המשטרה שיש דוח מצלמת מהירות.

מפחיד לא??? ממש לא. שכן ממש טרם המועד, לאחר פניה חוזרת בנימה הולמת לגורמים המטפלים, ראה זה פלא. מגיעה התשובה המיוחלת שבבדיקה שנערכה בזכוכית מגדלת, כך ממש, התברר כי מדובר ברכב בעל מספר דומה, מאוד דומה, אך לא זהה לרכבו של מ' והסיפור בטעות יסודו דהיינו הבעיה בפענוח התוצר של מצלמת המהירות .

וכך בסיום הבדיקות קיבלנו אישור לטענת הלקוח כי מדובר בטעות בזיהוי, ובנוסף לכך קיבל הלקוח את התנצלות ממשטרת ישראל על הטרדה שנגרמה לו ובא לציון גואל.

אך נשאלת השאלה מה דינם של הנהגים הסומכים ידיהם על הודעות המשטרה ש"במקרה" אין מצורפת להם תמונה, או שנניח ויש תקלה כלשהי בהפעלת מכשור המדידה. בהקשר זה אין הכוונה רק בהזמנות לדין לבית המשפט לתעבורה, שכן גם אם מדובר בקנס הרי גם נקודות מתלוות לעבירות.

לסיכום, קבלו עצה מעו"ד לתעבורה, אם יש לכם ספק בנושא, התייעצו במהירות עמי לשם סיוע.

למידע נוסף על אכיפת עבירת מהירות מופרזת ראה בקישור הבא.

Clipboard06Clipboard05Clipboard03

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק והפסיקה (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי בגין עבירת מהירות / דוח מצלמה מהירות.

עו"ד אלי אנושי,

שופט תעבורה בדימוס, עו"ד לתעבורה.

רח' אחד העם 28, בנין פלטין, ת"א.

03-5103344.

עוד בנושא: