נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות זיכוי

נהיגה בשכרות – זיכוי נוסף שהתפרסם לאחרונה, עוסק בהקפדה היתרה שעליה נדרשים השוטרים שעוסקים באכיפת העבירה של נהיגה בשכרות להקפיד.

עוד לפני כעשור שנים, בהחלטה תקדימית הצלחתי לזכות נאשם שהואשם בנהיגה בשכרות וזאת כיוון שהינשוף לא הופעל נכונה ולא הייתה הקפדה על נוהלי ההפעלה.

משטרת התנועה אכן הפיקה מסקנות, אך שוב ושוב ניתן לזהות בעיות בהפעלה והתוצאה נהיגה בשכרות זיכוי. ולאחרונה בפסק דינו של בית המשפט תעבורה חיפה מפי השופטת רונה פרסון.

 אז במה מדובר ?

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

נהיגה בשכרות זיכוי – כתב האישום:

על פי עובדות כתב האישום,  נהג הנאשם ברכבו ונעצר על ידי שוטרים לביקורת. הנאשם נהג כשהוא שיכור ונתון תחת השפעת משקאות משכרים, כך שבבדיקת נשיפה אשר נערכה לו נמצא בגופו אלכוהול בריכוז של 860 מיקרוגרם לליטר אויר נשוף.

נהיגה בשכרות זיכוי – הסוגיה המהותית:

סוגיה אחת מהותית עמדה לחובתה של המאשימה בכל הנוגע לבדיקת הנשיפה שנערכה לנאשם, שעה שאין מחלוקת כי בפרק זמן של חמש דקות, עובר לבדיקת הנשיפה, ניגש הנאשם לשירותים, שם בעדותו בבית המשפט, עישן סיגריה ולאחר מכן, שב להמשיך בבדיקה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

נהיגה בשכרות זיכוי – דרישת החוק:

אחת הדרישות המקדמיות לבדיקת נשיפה עליה נדרשים השוטרים להקפיד היא, כי הנאשם לא ישתה, לא יאכל ולא יקיא במשך 15 דקות בטרם הבדיקה וגם, כי לא יעשן לפחות 5 דקות לפני הבדיקה. אין מחלוקת בין הצדדים על כך שאם תנאים אלה לא מקוימים, הרי שעסקינן בבדיקה שלא ניתן לבסס עליה תוצאות אמינות מעל לכל ספק סביר.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

נהיגה בשכרות זיכוי – הראיות:

מהראיות עולה כי כל זמן שהנאשם היה בהשגחת השוטרים הוא לא אכל, לא שתה לא הקיא ולא עישן. אלא, שלגבי אותו פרק זמן שבו ביקר הנאשם בשירותים, הוא לא היה בהשגחתו של איש, כך שגרסתו כי עישן שם, נותרה ללא כל ראיה סותרת.

כאן יודגש, למען הסר ספק, כי מפלטי הינשוף ומעדות השוטרים, הביקור של הנאשם בשירותים נערך בפרק הזמן שבין שתי בדיקות ינשוף שנערכו לו,  קרי, בין שתי הבדיקות חלפו חמש דקות אשר במהלכן יכול היה הנאשם לעשן סיגריה, כטענתו.

חשוב לציין כי מהראיות עולה כי הנאשם אישר בעת שנעצר על ידי השוטרים כי שתה אלכוהול (2 כוסות וודקה) וכי נדף מפיו ריח של אלכוהול, אלא שבאותה נשימה, לא ניתן להתעלם מבדיקת המאפיינים שהייתה תקינה לחלוטין, עובדה שלכאורה אינה מתיישבת עם תוצאת אלכוהול כה גבוהה כפי שמיוחסת לנאשם.

נכון שעל בדיקת המאפיינים לבדה לא קם או נפל התיק, אך ברור שהדבר לא סייע למשטרה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

נהיגה בשכרות זיכוי – אך האם אין כאן הכשלת הבדיקה:

אחת מדרישות ההפעלה החשובות ביותר הינה ההשגחה על הנהג החשוד בשכרות, אך לגבי נאשם שהולך ומעשן סיגריה בין בדיקות, האם לא ניתן להאשימו בסירוב להיבדק או במילים אחרות בהכשלת הבדיקה.

בסמכות המשטרה לייחס לנהג שמסרב לשתף פעולה עם בדיקת ינשוף, להבדיל מבדיקות מקדימות אחרות, ומסרב לדרישה להיבדק בינשוף או בדיקת דם, את אותה עבירה של נהיגה בשכרות, כאילו נבדק ונמצא שיכור והענישה זהה – שנתיים ימים של פסילת רישיון. אולם גם השוטרים אמורים לעמוד בדרישות מסוימות, הראשונה, לבקש את הסכמת הנבדק לבדיקה, השנייה, להודיע לנבדק את מטרת נטילת הבדיקה, השלישית להסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה – שיראו אותו כשיכור.

במקרה שלפנינו, ממכלול הראיות שבפני בית המשפט עלה שלא הוכח שבכל שלב שהוא נאמר לנאשם כי עישון יכול להיחשב כסירוב כמשמעותו בדין או כהכשלה של הבדיקה שתוביל לקביעה כי הוא שיכור.

בנסיבות אלה מצא בית המשפט בסופו של יום כי לא ניתן לסמוך על תוצאות הבדיקה מעל לכל ספק סביר.

אגב, השופטת הבהירה שאמנם הנאשם הודה ששתה אך בדיקת מאפיינים שנערכה לו נמצאה תקינה לחלוטין. ״ריח של אלכוהול שיש בצדו הודאה בשתייה של אלכוהול אך אין בצדו כל אינדיקציה נוספת שמצביעה על השפעה כלשהי של האלכוהול על הנהג או על היותו נתון תחת השפעת האלכוהול אין בהם כדי לבסס הרשעה מעל לכל ספק סביר״, כך כתבה ולמעשה הורתה על זיכוי הנאשם.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

נהיגה בשכרות זיכוי – סיכום:

עורך דין שמבין עניין, שיודע כיצד לבדוק את חומר החקירה, יוכל לאתר את הפגמים שבגרסת המשטרה. וזאת לטובת הנהג שנאשם בשכרות.

לכן כל מקרה של קבלת כתב אישום בנושא נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.

מניסיוני התייצבות עם עורך דין למשפט תשפר את הסיכוי להצליח לשמור על רישיון הנהיגה וזה מה שחשוב.

אז מה התשובה, כן זה אפשרי במצבים רבים, מביטול כתבי אישום בנהיגה בשכרות ועד ענישה מקלה ביותר, כן אפשר לצאת מזה בזול ואפילו בכלל.

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות –זיכוי, צלצל מיד: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים