נהיגה בשכרות – חובה על כל נהג לקרוא

לכל שאלה או בעיה בנוגע לנהיגה בשכרות צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.

נהיגה בשכרות, זיכוי מעניין …ראה בקישור הבא.

להלן מאמר מעודכן מפרי עטו של עו"ד אנושי אלי, עו"ד לתעבורה, בנושא נהיגה בשכרות, מאמר שפורסם בעבר בכלי התקשורת ואף זכה להד ציבורי, המאמר מעודכן לשנת 2015.

מדריך נבוכים מקוצר לנהג או לנהגת שנבדוק בדיקת ינשוף ונחשדים על נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות, נתחיל… הייתה אחלה מסיבה, אתה יוצא ממנה כמו בסרט, – הכל בראש טוב, נוסעים, אליך ? אליה?

הסיוט מתחיל, לפתע מאי שם, אתה קולט אור כחול ואחריו יצור מוזר, כחול עם וסט צהוב שאומר לך לעצור בצד. כן, שלום !!!, אתה אומר מופתע. הוא לא מתעניין לא בתוכניות שלך וגם לא בפוטו רצח ברישיון הנהיגה, אלא מחייך אלייך חיוך ערמומי ושואל בשקט מקפיא דם: שתית משהו ? … והערב החלומי הופך לסיוט.

נהיגה בשכרות? ראש טוב או לא ראש טוב, הראש מתחיל לעבוד בהילוך גבוה, העיניים קולטות עוד שוטר מתקרב, ומה זה שם ? עוד ניידת ממתינה לי???, הרשת הולכת ונסגרת ויתכן שאתה, כן אתה, בדרך להיות המנה העיקרית – אז מה יקרה עכשיו ?, מה עושים עכשיו ?, מה אומרים ? אז בשבילכם ורק בשבילכם, קיבצתי כעו"ד תעבורה ושופט בדימוס, את דרכי ההתנהגות הנפוצות, אל מול המציאות הקשה על פי החוק והפסיקה, בכל הנוגע לשתייה ונהיגה או במילים אחרות נהיגה בשכרות.

למידע על נהיגה בשכרות פעם ראשונה

                  1. אין שיטה חוקית למדידת האלכוהול, הרי קראתי את זה פעם בעיתון! אוי התמימות הקדושה, משטרת ישראל משתמשת בשתי שיטות לבדיקת אחוז האלכוהול, בדיקת דם, ובדיקת נשיפה באמצעות מכשיר מדידה המכונה בעגה המקצועית "בדיקת ינשוף". למגינת ליבם של הנהגים, ולמרות כל הפרסומים עד היום, בתי המשפט, מקבלים את תוצאות הבדיקות ומאשרים את עבודת המשטרה, כמעט באופן סיטונאי, זאת כל עוד מקפידים השוטרים על נוהלי הבדיקות כנדרש והתוצאה, נהיגה בשכרות ופסילה ממושכת לאשמים.
                  1. מקסימום ייקחו לי את הרישיון לחודש !, זה אולי נכון בשביל ההתחלה, אולם מרבית הסיכויים שרישיון הנהיגה של נהג שנתפס בנהיגה בשכרות יילקח לחודש ימים כפסילה מנהלית. לאחר מכן במצבים מסוימים המשטרה תבקש להאריך את פסילת הרישוי עד תום ההליכים המשפטיים. לעיתים יבקשו להחרים את הרכב שבו נהג החשוד לחודש ימים. על פי החוק היבש,
                   עונש נהיגה בשכרות מינימלי, הנו שנתיים ימים של פסילת רישיון  ובתי המשפט כבר פסקו ששנתיים זה שנתיים, גם בכמויות גבוליות ונמוכות, שלא לדבר על קנס, פסילה על תנאי וכבונוס סבירות רבה למאסר על תנאי – בקיצור אסון טבע.
                  1. טוב, אבל שתיתי לא יותר מ-2 כוסיות, בדיוק כפי שהחוק מתיר. זה לא מה שהחוק מתיר, ממש לא. החוק אינו מפרט כמה מותר לשתות ומאיזה משקה ולמעשה אף לא מגדיר בפרוט מהו משקה משכר, הגדרת השכרות העיקרית (ויש כמה), הקבועה בדין הנה מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שנקבע – והכמות הנה מתמטית, דהיינו, 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם, או ריכוז אלכוהול באוויר נשוף ברמה של 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של דוגמה של אויר נשוף, ואם נתפסת על נהיגה בשכרות לנהג חדש, או נהג שטרם מלאו לו 24, או נהג רכב מסחרי או עבודה שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3,500 ק"ג או רכב ציבורי הרי כמות האלכוהול לצורך עבירת השכרות קטנה עוד פחות ועומדת על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם. קטנה עוד פחות זאת (נכון להיום) ללא שום קשר למשקל האדם, מבנה גופו, וניסיונו בשתיית אלכוהול, נכון שתכלס לא ניתן להבין מזה הרבה, שיושבים בפאב או אפילו בסעודת ליל שבת בבית ? – בינתיים, ככה זה נהיגה בשכרות.
                  1. "הבה ונתחכמה לו": ההסברים של לא שתיתי כלום…, הכל בסדר אחי…, עזוב אותי בשקט… וכו'. כל אלה לא ישנו את העובדה שבסמכות השוטר לדרוש מהנהג (או ממונה – כגון מלווה של נהג חדש) למסור דגימה של אוויר נשוף, ללא כל סיבה מיוחדת, גם אם רק לפני רגע התחלת לנהוג ונהגת למופת, נהיגה בשכרות היא ללא כל קשר לנהיגה מסוכנת.
                  1. אז עזבו אותי בשקט ! לא משתף פעולה כלל או לא רוצה לעבור בדיקת ינשוף ! מה תעשו לי על נהיגה בשכרות סירוב לבדיקה? אז זהו, שדי הרבה ! בפועל ומבלי להיכנס לדקדוקי חוק, בסמכות המשטרה לייחס לנהג שמסרב לשתף פעולה עם בדיקת ינשוף, להבדיל מבדיקות מקדימות אחרות, ומסרב לדרישה להיבדק בינשוף או בדיקת דם, את אותה עבירה של נהיגה בשכרות, כאילו נבדק ונמצא שיכור והענישה זהה – שנתיים ימים של פסילת רישיון. אולם גם השוטרים אמורים לעמוד בדרישות מסוימות, הראשונה, לבקש את הסכמת הנבדק לבדיקה, השנייה, להודיע לנבדק את מטרת נטילת הבדיקה, השלישית להסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה – שיראו אותו כשיכור. דרישות אלה הנן לעתים נקודות תורפה במשפט, אך בכל מקרה עדיף לציית
                  1. טוב, אני משת"פ !, מה עכשיו ?, סביר להניח שתתבקש לצאת מהרכב, סביר כי תתבקש לנשוף לתוך שקית הנקראת "נשיפון", או מכשיר אלקטרוני ידני קטן בשם זה, אשר גם אם יראה אינדיקציה להמצאות אדי אלכוהול – דע כי אין זה קביל בבית המשפט. אך מהווה אינדיקציה לשוטר להמשיך בהליך הבדיקה. בינתיים תישאל שאלות שגרתיות יותר ושגרתיות פחות כגון: מתי שתית או עישנת לאחרונה, תופנה לביצוע בדיקות מאפיינים, כגון: הליכה על קו ישר, הבאת אצבע לאף וכדומה –  תשומת לבך לעובדה שבדיקה זו, זכר לימים עברו בטרם קבלת הינשוף, אינה חובה וממצאיה אינם יכולים לסתור בדיקת ינשוף או בדיקת הדם באם יצביעו אלו על נהיגה בשכרות, אך תחזק את ממצאיהם אם תכשל בה.בדיקת השכרות עצמה, שכאמור יכולה להיות בדיקת דם בבית חולים בסביבה מעט מפחיד וכואב, אך חשוב לזכור זו לא סיבה קבילה לסירוב. – ברוב המקרים מדובר בבדיקת נשיפה במכשיר בדיקת ינשוף, שלתוך צינור המחובר אליו ומצויד בפיה נשלפת תתבקש לנשוף מספר פעמים, מיד אחרי זה תימסר לך תוצאת הבדיקה, אם הכמות הנה עד ל- 290, סע לשלום המפתחות בפנים, מעל 290, הערב עוד צעיר ואתה ידידי בבעיה, כפי שיסביר לך הקצין שתופנה לשיחה עמו, קצין שבסמכותו לשלול את רישיון נהיגתך ולהשבית את רכבך ל-  30 יום.
                  1. אז אולי נעביר זמן, שהאלכוהול ירד קצת..! משחק מסוכן במקצת שיכול להביא את השוטרים למסקנה שאתה מסרב להיבדק (ועל זאת ראה מעלה), ובכל מקרה, לרוב כמות האלכוהול שמפרק גופך מידי שעה אינה גבוהה מספיק שיהיה לכך השפעה רצינית לבטח באם מדובר בכמות אלכוהול נכבדת, לדוגמה לגבי בדיקות דם, מעריכים שמדובר בירידה של mg 10% בשעה, לאנשים שאינם מורגלים בשתייה ועד 25% לשעה לאנשים שמורגלים בשתייה – אז בחשבון פשוט ניתן להבין שלרוב הסיכון לא משתלם, שכן התוצאה זהה נהיגה בשכרות..
                  1. אז מה, אם התקבלה תוצאה חיובית, אבוד לי ?, הלך הרישיון ??? אבל אני לא אשם !!!  – לא להתייאש !. הוזכרו כבר חלק מדרישות החוק בנושא והובהר כי למשטרה נהלים מסודרים לנטילת דגימות הדם/אוויר. כך, לדוגמא, חיטוי אזור נטילת בדיקת הדם בגופך, החיטוי אמור להתבצע בחומר חיטוי נטול אלכוהול, ברור לא ?, לא תמיד זה ברור לנוטל הבדיקה וכבר היו דברים מעולם בנהיגה בשכרות.

גם בדיקת ינשוף אמורה להתבצע לאחר שלא שתית ולא הקאת 15 דקות ולא עישנת 5 דקות, כל כך ברור וכל כך מעורר מחלוקת, האם באמת חלף הזמן ?, האם השוטר אמור להמתין אתך 15 דקות כשהוא משגיח עליך אישית לוחצת או להסתפק בלשאול אותך בנושא, אכן מדובר בשאלות משפטיות עובדתיות – אך שוב, זו נקודת תורפה. האם המכשיר כויל בטרם בדיקה באופן נאות ?, מה בדיוק ערך הכיול ומה בכלל זה אומר ?, האם המפעיל שבדק אותך מוסמך ? ועוד כהנה וכהנה שאלות שעורך דין שמתמחה בתחום חוקי התעבורה יכול להעלות בבית המשפט לתעבורה, אליו המואשמים בשכרות מגיעים בסופו של יום ואין זה המקום להמשיך ולפרט בנושא. אך יש להבהיר כי מספר נכבד של נאשמים זוכו ואחרים סיימו בעונשים מקלים ביותר, הפחותים בהרבה מעונש המינימום האכזרי, לאור בעיות באותם פרטים טכניים, קטנים שדורש החוק.

סיכומו של דבר, ההמלצה הטובה ביותר הנה הפשוטה ביותר "אם שותים לא נוהגים", שהרי נהיגה בשכרות היא נושא רציני, כמעט מידי שבוע שומעים על תאונות שבהם היו מעורבים נהגים שיכורים.

אבל למקרה שעצרו אותך בטעות ואתה משוכנע שאינך שתוי, ונהיגה בשכרות כלל לא קשורה אליך, ויש מקרים רבים כאלה, שמור על ראש צלול, דע מול מה אתה ניצב, נסה להקליט ולצלם, העזר בחבר שיעשה זאת אך מבלי להתגרות בשוטרים. באם הדבר אינו פשוט ונסה לזכור כמה שוטרים היו שם ומי הם, זכור ורשום את מעשיך ומעשי השוטרים, את לוח הזמנים למעשים אלו. זכור שכל מילה שתאמר יכולה לשמש נגדך בבית משפט באם תואשם בנהיגה בשכרות, קרא היטב על מה מחתימים אותך ואל תחתום על הודאות שלא היו ולא נבראו, כדי שלא תצטרך להסביר אחר כך מדוע אתה מכחיש הודאה באשמה שחתומה על ידך.

הכי חשוב: היוועץ בעורך דין מומחה לנושא נהיגה בשכרות, כעו"ד אלי אנושי, עו"ד תעבורה, שופט תעבורה בדימוס, באופן מידי ולבטח בטרם תגיע לבית משפט.

לכל שאלה או בעיה בנוגע לנהיגה בשכרות צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.

דוגמה לזיכוי משכרות של עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, עוד טרם שהתמנה לשופט תעבורה.

                                 1. היוועץ עם עו"ד שמבין בנושא נהיגה בשכרות.
                                 1. היוועץ עם עו"ד שמבין בנושא נהיגה בשכרות.
                                 1. היוועץ עם עו"ד שמבין בנושא נהיגה בשכרות.
                                 1. הבנת את הרמז… ?.

עורך דין נהיגה בשכרות

במקרים מסוימים יהיה עדיף להתייעץ עם עו"ד נהיגה בשכרות על מנת להימנע מטעויות, עגמת ונפש ואף לקצר תהליכים ולחסוך כסף.

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליות – ראה במאמר הבא.

לכל שאלה או בעיה בנוגע לנהיגה בשכרות צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.

מאמר בנושא נהיגה בשכרות: טיפים ומידע לנהג בסילבסטר – ראה בקישור הבא.

הגדרות נהיגה בשכרות :

פסילת מינימום בשל נהיגה בשכרות (תיקון מס' 35) תשנ"ה-1995

39א.  הורשע אדם על עבירה כאמור בסעיף 62(3), דינו – בנוסף לכל עונש אחר – פסילה מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים, ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים; אולם רשאי בית המשפט, בנסיבות מיוחדות שיפרש בפסק הדין, להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר.

בדיקת שכרות – בדיקת ינשוף (תיקון מס' 15) תש"ם-1979 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 104) תשע"ב-2012

64ב.  (א)  בסעיף זה –

          "ממונה על הרכב" – אחד מאלה:

(1)   מי שעוסק בהוראת נהיגה, בעת שהלומד נהיגה נוהג ברכב;

(2)   מי שיושב לצדו של נהג חדש ברכב, לצורך מילוי חובת הליווי לפי סעיפים
12א1 או 12א2;

          "משקה משכר" – משקה שריכוז האלכוהול בו גבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת; לענין זה, רישום ריכוז האלכוהול על גבי מכל המשקה יהיה ראיה לכאורה לריכוז האלכוהול המצוי במשקה;

          "סם מסוכן" – כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973, למעט סם שקבע שר הבריאות ובתנאים שקבע;

(תיקון מס' 97) תשע"א-2010

          "שיכור" – אחד מאלה:

(1)   מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב;

(2)   מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן;

(3)   מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה, בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת;

(3א) אחד המנויים להלן שלפי דגימת נשיפה, בגופו מצוי אלכוהול בריכוז העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם:

(א)   נהג חדש;

(ב)   נהג שטרם מלאו לו 24 שנים;

(ג)    נהג בעת נהיגה ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3,500 קילוגרם;

(ד)   נהג בעת נהיגה ברכב ציבורי;

(4)   מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן, ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף שנקבע בתקנות לפי פסקה (3) או מהסף כאמור בפסקה (3א), לפי העניין.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

          (א1) שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב או מממונה על הרכב, לתת לו דגימה של אוויר הנשוף מפיו, לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, באמצעות מכשיר שאושר לשם כך בידי שר התחבורה בהסכמת שר הבריאות, בהודעה ברשומות (בסעיף זה – דגימת נשיפה); שוטר רשאי לדרוש מתן דגימה לפי סעיף זה אף בהעדר חשד כי נעברה עבירה לפי פקודה זו.

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (א2) (פקע);

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

          (ב)  שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב או מממונה על הרכב, שהיה מעורב בתאונת דרכים או שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, לתת לו דגימת שתן או דגימת דם לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, או אם מצוי בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן; שוטר רשאי להורות על נטילה של דגימת דם כאמור בסעיף קטן זה גם מנוהג רכב או מממונה על הרכב שהוא מחוסר הכרה, ולא יחולו לענין זה הוראות סעיף קטן (ב2).

(תיקון מס' 46) תשנ"ח-1998 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

          (ב1) נפטר אדם עקב תאונת דרכים, והיה לשוטר חשד סביר כי אותו אדם היה בין הגורמים לתאונה, רשאי רופא שהוסמך לכך בידי שר הבריאות, שאליו הובא הנפטר, ליטול ממנו דגימת דם או נוזל גוף אחר, לשם בדיקה אם מצוי בגופו אלכוהול ובאיזה ריכוז, או אם מצוי בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן, והכל אם ביקש זאת השוטר; בסעיף קטן זה, "שוטר" – כפי שקבע שר התחבורה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (ב2) שוטר הדורש מנוהג רכב או מממונה על הרכב לתת לו דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם, לפי הוראות סעיף זה, יודיע לו את מטרת נטילת הדגימה, יבקש את הסכמתו, ויסביר לו את המשמעות המשפטית של סירוב לתת דגימה, כאמור בסעיף 64ד.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (ב3) (1)   נטילה של דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם לפי הוראות סעיף זה, תיעשה באופן ובמקום שיבטיחו שמירה מרבית על כבוד האדם, על פרטיותו ועל בריאותו, ובמידה המועטה האפשרית של פגיעה, אי-נוחות וכאב.

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

(2)   נטילה של דגימת נשיפה תיעשה בידי שוטר, ברכב שבו נהג או נסע האדם שממנו נדרשה הדגימה, סמוך לו או במקום אחר שיורה השוטר.

(3)   נטילה של דגימת דם תיעשה בידי בעל מקצוע רפואי כהגדרתו בחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – חיפוש בגוף החשוד), התשנ"ו-1996 (בסעיף זה – חוק החיפוש), המוסמך כדין ליטול דגימת דם; נטילת הדגימה תיעשה במקום שבו נוהגים ליטול דגימה כאמור, לרבות בתחנת משטרה בתנאי מרפאה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

          (ב4) בעל מקצוע רפואי יברר עם האדם שממנו נדרשה דגימת דם, קודם נטילתה, את מצב בריאותו ככל שהדבר נוגע לנטילת הדגימה; התעורר חשש סביר כי נטילת הדגימה עלולה לפגוע בבריאותו של אותו אדם פגיעה שאינה נובעת ממהות הנטילה, לא ייטול ממנו בעל המקצוע הרפואי דגימת דם כאמור; ואולם בעל מקצוע רפואי שאינו רופא, רשאי לדרוש כי רופא יבדוק את האדם, ולא ייטול ממנו דגימת דם אלא אם כן הרופא שבדק אותו אישר כי אין מניעה בריאותית ליטול את הדגימה.

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (ב5) לצורך נטילת דגימת דם, שתן או נשיפה לפי סעיף זה, מוסמך שוטר לעכב את האדם שממנו נדרשה הדגימה לפרק זמן כאמור בסעיף 73(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996, ואולם אם נטילת הדגימה היתה ממי שאינו חשוד, לא יעלה משך העיכוב על חצי שעה.

          (ג)   שר התחבורה ושר הבריאות רשאים, באישור ועדת הכלכלה של הכנסת, להתקין תקנות בעניינים אלה:

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(1)   (נמחקה);

חוק (מס' 46)  תשנ"ח-1998 (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(2)   שיטות לבדיקת האלכוהול או הסם בהתאם להוראות סעיף זה;

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

(3)   אופן נטילת הדגימות לפי סעיף זה ובדיקתן, מקומות הבדיקות ותעודות שיינתנו על תוצאות בדיקה.

          (ד)  בית המשפט הדן בעבירה לפי סעיף 62(3) רשאי לקבל כראיה תעודה שניתנה לפי סעיף קטן (ג)(3).

(תיקון מס' 72) תשס"ו-2005

          (ה)  ההוראות לפי סעיף זה יחולו גם על נוהג רכב שהוא קטין או שקיים חשש שהוא מוגבל בשכלו, בלא צורך בהסכמת אפוטרופסו.

תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (ו)   הוראות חוק החיפוש לא יחולו על נטילה של דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם, לפי הוראות סעיף זה.

דין וחשבון על בדיקת שכרות (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

64ג.   (א)  הנוטל דגימת נשיפה, דגימת שתן או דגימת דם לפי הוראות סעיף 64ב (בסעיף זה – דגימה), ירשום בתום נטילת הדגימה דין וחשבון על מהלך הנטילה, ויחתום עליו.

          (ב)  דין וחשבון כאמור בסעיף קטן (א) יכלול את אלה:

(1)   שמו ופרטי זהותו של האדם שממנו ניטלה הדגימה;

(2)   נסיבות נטילת הדגימה, וכן תוצאות בדיקתה, אם נתקבלו במעמד הנטילה;

(3)   התאריך, השעה והמקום שבהם ניטלה הדגימה;

(4)   שמו וכשירותו או דרגתו של נוטל הדגימה;

(5)   שמו ופרטי זהותו של מי שנכח בעת נטילת הדגימה, אם נכח.

          (ג)   העתק הדין וחשבון יימסר מיד לאדם שממנו ניטלה הדגימה, ואם ניטלה הדגימה ממחוסר הכרה או מנפטר, לפי הוראות סעיף 64ב(ב) או (ב1) – יימסר בהקדם האפשרי לאחד מבני משפחתו שביקש זאת; לענין זה, "בן משפחה" – בן זוג, הורה, ילד, אח או אחות

סירוב לבדיקת שכרות (תיקון מס' 72) תשס"ו-2005 (תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

64ד.  (א)  סירב נוהג ברכב, או ממונה על הרכב כאמור בפסקה (1) להגדרה "ממונה על הרכב" שבסעיף 64ב, לתת דגימה לפי דרישת שוטר כאמור באותו סעיף, יראו אותו כמי שעבר עבירה לפי סעיף 62(3).

(תיקון מס' 88) תשס"ח-2008

          (ב)  סירב ממונה על הרכב כאמור בפסקה (2) להגדרה "ממונה על הרכב" שבסעיף 64ב, לתת דגימה לפי דרישת שוטר כאמור באותו סעיף, דינו – קנס כאמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין.

          (ג)   הוראות סעיף זה לא יחולו על נוהג ברכב או על ממונה על הרכב שלא ניטלה ממנו דגימת דם בשל חשש לפגיעה בבריאותו בנסיבות האמורות בסעיף 64ב(ב4).

תקנות התעבורה:

פרק שישי: בדיקת שכרות

הגדרות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169א. בפרק זה –

"אלכוהול" – כוהל אתילי, אתנול, אתיל אלכוהול;

"בדיקת נשיפה" – בדיקת אויר נשוף של אדם באמצעות מכשיר שאישר שר הבריאות, בהתייעצות עם שר התחבורה, בהודעה ברשומות, והמכשיר מראה את ריכוז האלכוהול באויר הנשוף או את שווה ערכו בדמו של הנבדק בדוגמה של נשיפה שסיפק אותו נבדק;

"בדיקת מעבדה" – בדיקת דוגמה של דם או שתן למדידת ריכוז האלכוהול בדם הימצאותם של סמים משכרים או מסוכנים בגופו של הנבדק, במעבדה או במוסד רפואי;

תק' (מס' 3) תש"ע-2009

"המידה הקבועה" – (נמחקה);

"נבדק" – אדם שנדרש להיבדק לפי הוראות פרק זה;

"ריכוז אלכוהול בגוף" – ריכוז אלכונול בדגימת אוויר נשוף או בדגימת דם, העולה על אחד מאלה, לפי העניין:

(1)   240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף;

(2)   50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם.

איסור נהיגת רכב בהשפעת משקה או סם מעל המידה הקבועה תק' (מס' 3) תשמ"ב-1982

169ב. (א) לא ינהג אדם רכב בדרך או במקום ציבורי ולא יניעו אם הוא שיכור.

(ב)  בעל רכב או הממונה עליו לא ירשה לשיכור לנהוג בו.

(ג)   לענין סעיפים 62(3) או 64ב לפקודה ופרק זה יראו אדם שיכור אם הוא נתון תחת השפעה של סמים משכרים או מסוכנים או אם ריכוז האלכוהול אצלו עולה על המידה הקבועה.

בדיקת שכרות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ג.       (א)   היה לשוטר חשד סביר כי נוהג רכב או הממונה על רכב הוא שיכור, רשאי השוטר לדרוש ממנו להיבדק בדיקת נשיפה או למסור דוגמה של דם או של שתן לבדיקת מעבדה או לדרוש ביצוען של הבדיקות כאמור בפרק זה, כולן או חלקן.

(ב)  בדיקת נשיפה תיעשה במקום שעצר השוטר את הרכב או שמצא את הנוהג בו במקום אחר שקבע השוטר.

(ג)   בדיקת דם או שתן תיעשה במעבדה או במוסד רפואי שקבע השוטר מבין רשימת המעבדות והמוסדות הרפואיים שאישר שר הבריאות לענין זה.

בדיקת נשיפה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ד.      (א)   היה לשוטר חשד סביר כי נוהג רכב או הממונה על הרכב הוא שיכור או שהוא מעורב בתאונת דרכים, רשאי הוא לדרוש ממנו להיבדק בדיקת נשיפה.

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ב)  הראתה בדיקת הנשיפה כי ריכוז האלכוהול בגופו של הנבדק עולה על המידה הקבועה, תשמש תוצאת הבדיקה ראיה בבית משפט הדן בעבירה לפי סעיפים 62(3) ו-64ב לפקודה, או לפי פרק זה (להלן – עבירות נהיגה תוך שכרות).

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ג)   (בוטלה).

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ד)  (בוטלה).

בדיקת דם תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982 תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

169ה. (א) (בוטלה).

(ב)  שוטר רשאי לדרוש מנבדק בדיקת מעבדה לדוגמה של דם אף אם לא בוצעה מכל סיבה שהיא בדיקת נשיפה.

תק' (מס' 3) תשנ"ד-1994

(ג)   נעשתה בדיקת מעבדה, יהיו תוצאות הבדיקה ראיה בבית משפט על עבירת נהיגה תוך שכרות.

סירוב להיבדק והתליית רשיון נהיגה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ו. (א)  סירב נוהג רכב או הממונה על רכב להיבדק לפי דרישת שוטר בבדיקת נשיפה או למסור דוגמה של דם או שתן לבדיקת מעבדה, דינו – מאסר שנה או קנס עשרת אלפים שקלים, ורשאי בית המשפט לפסול אותו מהחזיק ברשיון הנהיגה לתקופה של שנתיים.

(ב)  שוטר שמונה להיות רשות רישוי לענין סעיף 52 לפקודה, רשאי להתלות את רשיון הנהיגה של מי שסירב למסור דוגמאות כאמור בתקנת משנה (א) או של מי שתוצאות בדיקת נשיפה או בדיקת מעבדה הראו כי ריכוז הסם או האלכוהול בגופו עולה על המידה הקבועה; התליית רשיון נהיגה כאמור תהיה לתקופה שלא תעלה על 24 שעות.

אופן הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ז. (א)  הבדיקה במכשיר לבדיקת נשיפה של נבדק אחד או נבדקים אחדים, זה אחר זה, באותו מקום, תיעשה לאחר ביצוע פעולות אלה:

(1)   בדיקת אויר חפשי מאלכוהול (blank sample), ובלבד שתוצאות הבדיקה לא תעלינה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד אויר, או ריכוז שווה ערך שלא יעלה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם;

(2)   בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז האלכוהול בדוגמת כיול (standard sample) בתחום של 240 עד 480 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אויר נשוף או בתחום שווה ערך ל-50 עד 100 מליגרם אלכוהול למאה מיליליטר של דם, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

(ב)  תבוצע בדיקה כפולה (duplicate) לפחות של ריכוז אלכוהול בדוגמת האויר הנשוף של נבדק, ובלבד שמקדם השונות (coefficient of variation) של תוצאות בדיקה זו לא יעלה על 10 אחוזים למאה.

אופן הבדיקה של דוגמת דם בבדיקת מעבדה תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ח. בדיקה של דוגמת דם בבדיקת מעבדה תיעשה כאמור להלן ותהיה ראיה קבילה בבית המשפט:

(1)   איזור הדקירה בגוף הנבדק יחוטא בחומר שאינו מכיל כוהל;

(2)   דוגמת הדם תלקח לכלי קיבול סגור שמכיל מלח פלואורידי בכמות שריכוזו הסופי בדוגמת הדם לא יפחת מאחוז אחד למאה;

(3)   כלי הקיבול יסומן כמקובל בסימון מוצגים משפטיים מסוג זה ויועבר למעבדה לבדיקה;

(4)   הבדיקה תבוסס על שיטה מקובלת;

(5)   תוצאת בדיקת דם חופשי מאלוכוהול (blank sample) לא תעלה על עשרה מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר של דם;

(6)   מקדם השונות (coeffcient of variation) של שיטת הבדיקה לא יעלה על 10 אחוזים למאה;

(7)   המעבדה תמסור לשוטר אישור על קבלת הדוגמה בנוסח של תעודת עובד ציבור לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971.

תעודות תק' (מס' 3)  תשמ"ב-1982

169ט. (א) תוצאות בדיקת נשיפה יינתנו בפלט של מכשיר הבדיקה או בדו"ח פעולה של הבודק כשהוא חתום בידו, ובלבד שהדו"ח מפרט את תוצאות הבדיקה, מועדה ופרטיו של מבצע הבדיקה, ויכול שיינתנו בהודעה של שוטר לפי סעיף 27 לפקודה.

(ב)  תוצאות בדיקת דם או שתן במעבדה יינתנו בחוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971.

לסיום:

אז נתפסת כחשוד בנהיגה בשכרות – לא סוף העולם, אבל איך אתה יודע שנתפסת נוהג בשכרות, כי השוטר אמר ?, ממש לא רציני.

היחיד שיקבע אם נתפסת נוהג בשכרות הוא בית המשפט, אם וכאשר התיק יגיע לדיון, אלא אם קודם לכן עורך הדין לתעבורה יצליח לבטל את כתב האישום עקב בעיות בחומר החקירה של המשטרה.

חשוד בנהיגה בשכרות, פנה מיד לעורך דין לתעבורה, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, על מנת שייצג אותך בצורה הטובה ביותר שניתן.

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי.

Eli%20Anoshi007

לכל שאלה או בעיה בנוגע לנהיגה בשכרות צלצל מיד: 050-5738228, עו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס.